Úgy látjuk, hogy idén a 130 ezer hektárt sem fogja elérni a repce vetésterület
Ennek két oka van. Az egyik a növényvédelmi problémák, mert sok esetben nem lehet megvédeni a rovaroktól a repcét, a másik pedig a piaci problémák. Ezen problémák következtében csökken a repce vetésterülete Magyarországon
Változékony időjárás
Az idei nyári aszályhelyzet hazánkban is visszafordíthatatlan károkat okozott, majd a nagy mennyiségben, gyorsan lezúduló csapadék nehezítette egyes növények betakarítási munkálatait is. Az őszi káposztarepce optimális vetési ideje az augusztus végi, szeptember eleji időszak, azonban ebben az időszakban hazánkban a talajnedvesség még mindig nagyon alacsony volt. Ezután megérkezett a nagy mennyiségű csapadék, ami szinten nem a legoptimálisabb a vetési munkálatokra.
Amíg nem volt eső, azért nem vetettek, mert száraz talajba nem szabad repcét vetni. Az északi országrészben vetettek volt, ahol sikerült, volt, ahol nem, az eredmény változó lett. Ezután jöttek az esős idők, ilyenkor pedig már egyáltalán nem szabad repcét vetni.
– vélekedett Petőházi Tamás.
A növényvédelmi kérdések rendkívül problémásak a repcénél, így várható volt a vetésterület csökkenése.
Az embereknek a repcetermesztés nagyobb kockázatot determinál, mint valójában kellene és emiatt elhagyták a repcetermesztést. Természetesen azok a gazdaságok, ahol 5-6 növényt kell, hogy termesszenek, ők nagy valószínűséggel fognak repcét termeszteni továbbra is. Olyan mértékben, hogy a vetésforgó vagy a helyes mezőgazdasági gyakorlat szabályainak megfeleljenek. Ők fognak annyit termeszteni, ami ehhez szükséges, de többet nagy valószínűséggel nem.
– mondta a szövetség elnöke.
Forrás: Agrárszektor