Átalakul a géppiac: értékesítés helyett szolgáltatást akarnak a gazdák

Átalakul a géppiac: értékesítés helyett szolgáltatást akarnak a gazdák
Dübörögnek az agrártámogatások Magyarországon, melynek köszönhetően évekkel ezelőtt rengeteg gépet vásároltak a gazdák. A pályázatok azonban kifutottak, így a gépeladások is bezuhantak. A precíziós gazdálkodás viszont megkerülhetetlenné vált a mezőgazdaságban, így sok cégnek, gazdálkodónak nagy érvágást jelenthet a támogatás hiánya. Kérdés, hogy vajon így felértékelődhet-e a karbantartási, szerelői munka és az alkatrészek is keresettebbek lehetnek-e?
Úgy gondolom, hogy ma a mezőgazdaságban a precíziós gazdálkodás általános gyakorlat. Ugyanakkor van, amit még így sem lehet megoldani, kiszámítani a földeken: a klímaváltozást. Mindenki a saját bőrén tapasztalhatta meg a kedvezőtlen folyamatokat, ez az agráriumban kiemelten igaz. Éppen ezért van, hogy nem is lehet előre modellezni, hiába dolgozunk csúcstechnológiával

– mondta Bodorics Pál, a Répcevölgye 2001 Kft. ügyvezetője és az AXIÁL Kft. partnere. A modern és komplex gépek javításához szakképzett szerelők és kiválóan felszerelt műhelyek szükségesek, amelyek napjainkban jellemzően inkább a gépkereskedőknél érhetők el. A szakember szerint a modern technológiák alkalmazása nélkülözhetetlenné vált a mezőgazdaságban, mivel számos munkafolyamatnál – például vetés, műtrágyaszórás, aratás – a hagyományos emberi érzékelés és tapasztalat már nem elegendő.

Rávilágított arra, hogy napjainkban akár 36 méteres keretszélességű permetezőgépeket is használnak, amelyek működését hosszú időn át kézzel figyelni, a szakaszokat és csapokat manuálisan vezérelni rendkívül nehéz, szinte lehetetlen feladat. Ilyen méreteknél és komplexitásnál már szükség van a technológiai támogatásra, például GPS-vezérlésre, automatikus szakaszolásra és precíziós beállításokra, amelyek nemcsak pontosabb munkavégzést tesznek lehetővé, hanem hatékonyabb üzemanyag-felhasználást, kevesebb növényvédőszer- és műtrágya-pazarlást is eredményeznek.

Vége a pályázatoknak, vége az eladásoknak?

Az elmúlt egy év nem a gépeladásokról szólt Magyarországon, ez kétségtelen. Amíg pörögtek a pályázatok, addig a vásárlói kedv is nagy volt, a pályázatok kifutásával azonban jelentősen megtorpantak az adásvételek. Bodorics Pál, az AXIÁL Kft. lojális partnere azonban nem csak a támogatásokban látja a megoldást:

Az biztos, hogy a pályázatos években a gazdálkodók könnyebben fordulnak afelé, hogy gépet vásároljanak. Nekünk azonban az elmúlt években nem igazán volt pályázatos gépbeszerzésünk. Úgy vélem, hogyha kifizetek egy gépet egy pályázat nélküli évben, akkor sokkal kedvezőbb körülmények között, kedvezőbb feltételekkel tudok vásárolni, ráadásul nem vagyunk kitéve a pályázat különféle feltételeinek. A kisebb gazdálkodóknál egyébként azt látom, hogy sokszor fölöslegesen gépesítenek. Mi elég sokat költünk gépi beruházásra minden évben, de csak saját erőből. Jobban szeretem, ha nem tartozom számolásra senkinek

Felértékelődik a tudás

Az én meglátásom szerint a motoros járműveknél a kötelező szervizanyagok, a szűrők és egyebek mellett a legtöbb figyelmet az elektronika igényli. Egy normálisabb szenzor már nincsen 300 ezer forint nettó alatt, és bizony ezeket időnként cserélni kell.

A szakember egyetértett azzal is, hogy a gépeladások csökkenésével párhuzamosan a karbantartási és javítási munkák szerepe felerősödött, valamint az alkatrészellátás iránti igény is jelentősen megnőtt. Emellett a generációváltás az agráriumban kulcsfontosságú kérdéssé vált. A modern technológiák iránt mind a fiatal, mind az idősebb korosztály egyre nyitottabb. A fiatalok gyakran kifejezetten büszkék technikai tudásukra és szakmai teljesítményükre, míg az idősebb generáció szívesen sajátítja el az új folyamatokat és technológiákat. Az ilyen szintű tanulási hajlandóság és az új megoldások iránti érdeklődés mindkét korosztályban égetően fontos, hiszen ezáltal nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeli szakemberhiány is enyhíthető. Az AXIÁL ebben is jelentős szerepet vállal, hiszen képzéseivel és támogatásaival segíti a generációk közötti tudásátadást és a szakmai utánpótlás biztosítását, hozzájárulva ezzel a mezőgazdasági ágazat hosszú távú fejlődéséhez és versenyképességéhez.

 

Forrás: Agrárszektor

Szeretne többet megtudni cégünkről? Keresse munkatársainkat! https://agroforte.hu/kapcsolat/